Rozbor modré barvy III
Leyline of Anticipation
Tahle Leylina často neudělá vůbec nic, než že trochu zmate soupeře, což nám za tu kartu nestojí ani v případě, že ji do hry dokážeme dostat zcela zdarma, natož abychom za ní platili čtyři many, ale pokud si ji zahrajeme ve správném balíčku proti správným balíčkům, může být její efekt více než důležitý. Tak třeba jen vyložení nějaké té sfingy až poté, co soupeř oznámí své útočníky, může s jeho bojovými předpoklady řádně zamíchat, což často povede k slušné výhodě pro naši stranu. Stejně tak si můžeme naše potvory zahrát až na konci soupeřova kola, čímž jim tak trochu poskytneme haste a navíc dost možná doběhneme modrého mága, protože ten v tu chvíli může buď rušit a často tak ztratit možnost dalšího rušení v našem kole, nebo nerušit a za chvilku dostat od dané potvůrky pořádně namláceno. Modrý mág by ale z Leyliny mohl mít i užitek (vždyť je to také modrá karta, ne?), protože i když naše rušení už instantnější určitě nebude, můžeme si díky němu držet na ruce drsnou potvoru a na soupeře ji vytáhnout pouze v případě, že ve svém kole vůbec nic nezahrál. Ale to bychom Leylinu dosti neférově omezili pouze na využití s potvorami a dost jí tak ublížili, protože tahle karta dokáže divy i s artefakty, enchantmenty, sorcery a planeswalkery (s těmi to tedy nemusí být až takový oheň, ale modrého mága by takový Jace s následným odtapnutím mohl celkem zajímat), což naše možnosti výrazně rozšiřuje, protože takový Mind Spring nebo Time Warp na konci soupeřova kola vypadají opravdu chutně, byť druhou zmíněnou kartu bych takto asi využíval spíš v souboji dvou modrých mágů. Obě tyto karty nám stejně brzy odejdou, ale třeba takový Day of Judgment po soupeřově útoku by mohl být celkem zničující. A co teprve ve spojení s discardem, který si najednou můžeme zahrát hned poté, co si soupeř lízne nějaké nové karty, a výrazně mu tak snížit možnost jejich zahrání? Hm, to vše zní celkem slibně, otázkou ale je, jestli takto unikátní efekt opravdu dokážeme využít tak moc, abychom za něj obětovali kartu a někdy i čtyři many. Osobně si myslím, že se nějaké využití najde, i kdyby mělo jít pouze o sideboardovou možnost v souboji dvou kontrolů... Ale pokud se nám dostane dostatku solidního rušení, mohli by modří mágové vzít tuto Leylinu i jako seriózní možnost v základu, se kterou by nemuseli hrát žádné další kouzlo ve svém kole! A "ztracenou" kartu by si vynahradili nějakým tím silným sorcery lízáním, které by si nyní bez obav mohli zahrát instantně. Uvidíme!
Mana Leak
A když už mluvíme o tom solidním rušení, pojďme se podívat rovnou na to nejlepší, které momentálně máme po ruce. Dvoumanový zákaz, který se neptá na barvu ani typ kouzla, jsme tu totiž nějakou chvíli neměli, a tak si ho musíme pořádně užívat! Tedy samozřejmě pouze v případě, že jsme modří mágové, jinak se ho spíš musíme začít bát... Jasně, ani Mana Leak není všemocnou univerzální odpovědí na libovolné kouzlo, protože soupeř má možnost tři many připlatit a kouzlo tak protlačit, ale v drtivé většině případů bude takové množství many mimo jeho dosah a kouzlo tak úspěšně zrušíme. Navíc ve chvílích, kdy soupeř bude moct připlatit, bychom měli jako kontrolní hráč už pomalu přebírat otěže hry do svých rukou nebo dokonce mít na ruce připravené i nějaké to definitivní rušení. Jasně, Counterspell to není, ale i oproti němu můžeme najít poměrně zásadní výhodu, a to barevnou nenáročnost. Ano, jediná modrá dělá z Mana Leaku velmi pohodové kouzlo, které si zvládneme zahrát i v balíku, kde modrá nehraje zrovna hlavní roli a kde by dvě modré byly vyloženě na obtíž. Čistě modrý mág by tedy samozřejmě radši dostal do rukou svůj klasický kus, ale tak třeba se dočká někdy příště.
O kvalitách tohoto kouzla tedy není pochyb, otázkou ale zůstává, jestli se skutečně modří vrátí ke svému oblíbenému modelu: „Líznu, jedeš, ruším tvoje kouzlo nebo na konci instantně lížu“. Určitý potenciál by pro to asi byl, ale i kdyby ne, Mana Leak se rozhodně hrát bude, a tak si všichni budeme muset dávat velký pozor, když budeme chtít zahrát naše klíčové kouzlo a soupeř bude mít k dispozici dvě many, z toho jednu modrou... A náročným kouskům typu Mind Spring tak celkem odzvoní.
Maritime Guard
Proti opravdu malým mrškám může jít o slušného obránce, ale v takovém případě si asi stejně raději zahrajeme Wall of Omens nebo Wall of Denial, případně Calcite Snappera. Poslední dva jsou o manu dražší, ale zase toho zmůžou mnohem, ale opravdu mnohem víc. A jelikož jako útočník Maritime moc nevyniká, půjdeme raději dál;-).
Mass Polymorph
Už před příchodem Eldrazi nám Polymorph celkem vystrkoval růžky a s přívalem dostatku nepotvorových tokenišť a hezkých cílů do naší knihovny (tedy zejména Emrakula) se tato strategie dočkala opravdu velké slávy, jenže... té bude na podzim konec, protože klasický Polymorph nás bohužel opustí. Místo toho ale dostáváme mnohem masovější náhradu, která sice stojí o celé dvě many více, ale zase si těch Polymorphů můžeme zahrát, kolik chceme, omezuje nás jen počet potvor na naší straně stolu. To nám samozřejmě umožňuje využít Polymorph klasickým způsobem tak, že budeme hrát balík plný nepotvorových karet, které vyrábí tokeny, a k nim jen pár naprosto brutálních potvor typu Emrakula. Nyní si ale musíme dát pozor na jejich legendárnost a možná si jich můžeme zkusit zahrát i trochu víc... To ale stále samotný Polymorph zase tolik nevylepší, protože celý balík se přeci jen výrazně zpomalí. Velkou výhodou ale může být fakt, že toto masivní kouzlo nemusí nikoho cílovat, a tak nám soupeř nemůže v reakci odpálit morfovanou bytost nějakým bleskem (tedy samozřejmě pokud nám nesesmaží rovnou všechny), před čímž jsme se často stejně bránili rušením a cenu Polymorphu tak stejně zvyšovali. Mass Polymorph by tak mohl být zajímavým následníkem, jemuž sice budeme muset přizpůsobit celý balík, ale hrát by se dát měl. A jen tak mimochodem, pokud těch tokenů budeme zvládat vyrábět fakt hodně, můžeme zahráním nového Polymorphu rovnou zabíjet – třeba čtyřmi Bogardan Hellkitami nebo Hagra Diabolisty;-).
Merfolk Sovereign
Merfolci jsou od odchodu Lorwynu určitě zajímavější především na starších formátech, a tak merfolk Sovereign přeci jen nemá zase tolik poddaných, které by mohl řádně vylepšovat, ale pár kousků se přeci jen najde. Problém ale bude v tom, že tito mořští lidé nebudou sami o sobě dost dobří na to, abychom je chtěli hrát - a když už ano, tak je asi využijeme k jiným účelům, než s jakými jim Sovereign může pomoct (prolízávání Merfolk Lootera nebo jeho levelujícího kamaráda Enclave Cryptologisty totiž opravdu nepotřebuje posilovat ani poskytovat neblokovatelnost...). Ale na druhou stranu nemůžeme být jenom skeptičtí, protože se Scroll Thiefem (viz níže) se Sovereign doplňuje docela dobře a Cosi's Trickster by proti dnešním Ramp balíkům také nemusel být úplně od věci. Pokud tedy dostaneme pár dalších kvalitních merfolků v dalších sadách, Merfolk Sovereign jim rád ukáže cestu k vítězství.
Merfolk Spy
V dřívějších dobách bychom si tohoto vyzvědače v Merfolcích asi i rádi zahráli, ale dnes je standard pro jednomanovou potvoru přeci jen o dost výš. Ano, mrkání na soupeřovu ruku zní pěkně, ale stejně by nám vždycky ukázal tu samou kartu, takže není zase tolik o co stát. A islandwalk využijeme jen proti některým soupeřům... Proto bych momentálně raději dal přednost i tomu Cosi's Tricksterovi.
Mind Control
Kradení potvor bylo vždy silné, protože s ním obvykle jednou kartou de facto získáváme dvě (zničíme jednu soupeřovu potvoru a jednu potvoru naopak dostaneme), ale je otázkou, jak silný Mind Control bude ve chvíli, kdy některé balíky místo potvor hrají planeswalkery a kdy se ho soupeř může zbavit Oblivion Ringem nebo nepřímo (zato mnohem elegantnějí) novým Jacem. Pak tu samozřejmě zůstává i možnost zničení nějakou tou Naturalízou nebo nově i War Priestem of Thune, a tak se Mind Control může proměnit ze skvělé karty v takový malý propadák. To je ale přeci jen trochu silné slovo, protože tato karta rozhodně není špatná, jen ji asi nebudeme potkávat ve většině balíků, ale spíš jako sideboard proti velkým potvorám (protože ukrást Titána se rozhodně vyplatí;-)).
Negate
Jasně, Mana Leak nyní bude celkem jasným králem dvoumanových rušení, ale to neznamená, že na ta ostatní (obvykle nějakým způsobem omezená) zapomeneme. Tak třeba Negate: Potřebujete ochranu proti planeswalkerům, Pyromancer Ascension, Destructive Force nebo třeba jen soupeřovu ničení? Negate vám podá pomocnou ruku! Potvory samozřejmě nezruší, ale i tak by si měla najít místo minimálně v sideboardech, protože dvoumanového rušení není nikdy dost. A pokud by začali dominovat nepotvorové balíky, mohla by se Negate stát i základovou záležitostí.
Phantom Beast
4/5ka za čtyři není v modré zase tak špatná, ale asi dokážeme najít i zajímavější čtyřmanové kousky a hlavně: Tohohle kluka i přes pětku dozadu sestřelí i půlka Forked Boltu, o Cunning Sparkmagovi ani nemluvě. Takže raději nebrat!
Preordain
Podobnou kartu už jsme tu jednou měli, jmenovala se Serum Visions a byla opravdu skoro identická, jen umožňovala scry až po líznutí karty. A já si troufám tvrdit, že v tomto je Preordain jasně lepší, protože i když nás dokáže prokousat knihovnou k potřebné kartě o naprosto stejný počet karet, dokáže to o dost lépe, protože nám nejprve ukáže vrchní dva kousky našeho balíku a pokud se nám jeden z nich líbí, můžeme si ho rovnou vzít, pokud ne, vezmeme si ten třetí - sice náhodně, ale na tom zase tolik nesejde, důležité je, že pokud je námi hledaná karta mezi prvními dvěma, dostáváme ji okamžitě a ne až při dalším líznutí, z čehož by kombo balíky mohly mít opravdu velkou radost. právě komba pak tuto kartu určitě využijí nejlépe, protože prolíznutí balíkem až o tři karty patří k tomu nejlepšímu, co za jednu manu můžou dostat. Ale pohrdnout by nemusely ani kontroly, které si tu jednu manu můžou dovolit obětovat a hezky se tak dostat blíže k hromadnému ničení, odpovědi na soupeřovu strategii, planeswalkerovi nebo své zabíjející potvoře. Preordain je tak moc pěknou posilou, kterou modří mágové jistě docení.
Redirect
Tak to vidíte, Swerve nám pomalu odchází, ale místo něj dostaneme v mnoha případech lepší kartu. Pokud totiž patříte mezi zapřísáhlé modré mágy, z červené v ceně Swervu se vám muselo dělat dost špatně - a najednou si ho můžete zahrát jen za svou oblíbenou barvu. Otázkou samozřejmě bude, jestli pro Redirect najdeme dostatek cílů, ale minimálně do podzimu bychom ten Blightning mohli potkat a i poté se určitě najde dostatek ničení a blesků, kterým rádi změníme jejich cíl a často tak dostaneme i výhodu dvou karet za jednu. A jen tak mimochodem, přesměrování se hodí i do souboje modrých mágů, kteří si můžou přesměrovávat svá rušení (obvykle na Redirect, samo sebe kouzlo zrušit nemůže). A ještě jedna malá perlička na závěr: Na rozdíl od Swervu dokáže Redirect změnit všechny cíle daného kouzla, což by se mohlo velmi hodit, kdybychom se dočkali nového Cryptic Commandu nebo na nás soupeř vytáhl Violent Ultimatum nebo řádně nakopnutý Comet Storm. Inu, pěkná karta, i když s ní budeme muset zacházet opatrně, protože často může být celkem mrtvá (například proti čistě potvorovému soupeři nebo balíku bez cílujících kouzel). Takže uvidíme, co se bude hrát, ale špatný by Redirect opravdu být neměl...
Scroll Thief
Podobného „klučinu“ už jsme tu také jedno měli a i když byl o něco horší (pokud jsme si chtěli líznout kartu, nedali jsme soupeři ani jedno zranění), měl celkem úspěch. Jenže dnes je trochu jiná doba, a tak to Scroll Thief bude mít o dost těžší. Přeci jen mu nedokážeme zaručit, že do soupeře opravdu projde a i když ano, bude potřebovat alespoň dva takové útoky, aby se stal lepším než Sea Gate Oracle. Jasně, proti nepotvorovým soupeřům by takové průchody obranou mohly být reálné, ale ti zase Thiefa asi dokážou zničit dřív, než si vůbec zaútočí – což je opět důvod pro Oracla, který nám tu kartu navíc přinese rovnou a ještě hezky výběrově. Ale nepochopte mě špatně, Scroll Thief není v žádném případě špatná karta, jen mu musíme dokázat pročistit obranu a udržet si ho ve hře dost dlouho na to, aby se opravdu vyplatil. A to nebude tak jednoduché... Pár bodíků navíc by pak mohl získat za svůj merfolčí původ, ale i zde se teprve ukáže, jestli tato vlastnost vůbec bude důležitá...
Sleep
Tohle kouzlo by Scroll Thiefovi cestu k soupeři určitě rádo pročistilo, klidně hned dvakrát a ještě by si mezitím soupeř pořádně nezaútočil, ale asi ho stejně moc hrát nebudeme. Ano, v zapikované situaci, kdy ani jeden z potvorových balíků nechce útočit, může Sleep vyhrát celou hru, ale proti soupeři bez potvor nebo s jejich minimem se zase tolik hodit nebude. Proto bych jej viděl spíše jako sideboardovou možnost do nějakého potvorového balíku s modrou a zároveň bez zelené, která nám místo Sleepu nabídne nějaké to průrazné masivní posilování typu Overrun;-). A on i ten Eldrazi Monument může plnit podobnou roli.
Stormtide Leviathan
Neblokovatelná 8/8ka, která velice pravděpodobně zastaví velkou část nepřátelských potvor, by mohla mít určitou naději na úspěch, protože nám často poskytne takové "dva v jednom": Nezastavitelného zabijáka soupeřů a spolehlivou obranu před jejich suchozemskými nájezdy. A pokud máme i další islandwalkery a letce, můžeme zahájit i trochu větší útok než jen ten s 8/8kou. To vše tedy zní velmi pěkně, ale musíme si také uvědomit, že za to musíme zaplatit celých osm man, což je částka, kterou obvykle platit nechceme a když už ano, měl by nám výsledek spolehlivě vyhrát hru. To sice Leviathan dokáže, ale zrovna spolehlivé to nebude, protože kromě velkých čísel nemá prakticky žádnou možnost, jak se ochránit před soupeřovým ničením. Proto bych si raději sehnal nějakou levnější alternativupro zabíjení soupeřů... Na druhou stranu se nám poslední dobou objevila poměrně slušná podpora pro Quest for the Ula's Temple (nebo vy jste si všech těch kouzel se scry nevšimli?), a tak bychom možná mohli oživit myšlenku balíku postaveného právě kolem této karty. A Stormtide Leviathan by mohl být jeho hlavní zbraní. Protože vytáhnout tohohle pána ve čtvrtém kole a ještě mít dostatek many na všelijaké rušení, to nezní vůbec špatně;-). Dokonalý turnajový balík z toho tedy asi nebude, ale pokud se chcete i trochu pobavit, určitě tuto myšlenku nezatracujte!
Time Reversal
V minulé základní sadě jsme se dočkali zdraženého vydání Time Walku (v podobě Time Warpu), tentokrát dostáváme jinou součást klasické Power Nine, Timetwister (tedy kromě toho, že už minule jsme si představili podražený Ancestral Recall v podobě Jace's Ingenuity;-)). Ovšem je třeba říct, že nad touto výměnou může modrý mág celkem zaplakat, protože i když efekt Time Reversalu je velmi mocný, asi nebude tak dobře využitelný jako právě efekt Time Warpu. Přidání kola navíc totiž znamená celkem jasnou výhodu, kterou jsme dnes dokázali hezky využít (třeba s planeswalkery) nebo dokonce zneužít (Pyromancer Ascension). Nyní ale dostáváme poměrně oboustranný efekt, který někdy může dokonce znamenat výhodu pro našeho soupeře, a tak bude vyžadovat opravdu velmi specifický balík, abychom ho skutečně využili, konkrétně balík, který se opravdu velmi rychle dokáže zbavit většiny karet na ruce a následným Reversalem tak získá určitou formu karetní výhody (nabízí se kombinace se zásobou červených blesků, které bychom poměrně bezhlavě pálili do soupeře), nebo balík, který by po Reversalu měl dostatek many na další hraní karet z ruky nebo si dokonce nějakým odtapnutím dokázal tyto many hezky opakovaně dodávat a Time Reversal tak zahrát vícekrát. Ani jeden z těchto balíků mi ale momentálně nepřijde až tak zajímavý, a tak se využití Reversalu asi omezí spíše na spojení s Runeflare Trapou, které by mohlo být opravdu mocné. A ono ani takové Underworld Dreams nemusí být úplně od věci;-). Mimo tento balík ale momentálně moc využití nevidím...
Traumatize
A když pořádné odemílání, tak Traumatize! Půlka knihovny totiž obvykle bude představovat opravdu velké množství karet, a tak by se takové kouzlo odemílacímu balíku mohlo opravdu hodit - ale musíme vzít v úvahu i fakt, že za něj dáme celých pět man a se situací na stole neuděláme vůbec nic. S pokročilou hrou navíc Traumatize poměrně ztrácí na síle, a tak bych místo něj asi přeci jen dal přednost Archive Trapě, kterou si můžeme zahrát instantně a často také hezky zadarmo. Největším problémem ale asi budou tři legendární Eldrazi, kteří se odemílacím balíkům opravdu vůbec, ale vůbec nelíbí. Proto bych i Traumatize viděl spíš na využití s vlastními kartami, které umí do hrobu posílat opravdu spolehlivě (jak koneckonců ukázala už zmíněná Crypta;-)).
Unsummon
Klasické kouzlo, které se ale obvykle moc nevyplatí, zejména když nyní máme na podobné účely nového Jace nebo ještě novějšího (a mnohem dostupnějšího) Aether Adepta, případně prolízávací Into the Roil. Určitě bych tak dal přednost právě těmto kouskům a Unsummonem se moc nezatěžoval...
Wall of Frost
Celkem solidní zeď, přes kterou jen tak něco neprojde a navíc všichni, co se o ni zastaví, musí celé jedno kolo rozmrzat:-). Na druhou stranu tuhle věcičku využijeme opravdu jen proti potvorám a navíc se jí na rozdíl třeba od Wall of Denial nebo Calcite Snappera dá poměrně jednoduše zbavit. proto bych ji asi hrál pouze v celomodré a jenom tehdy, když by se mi Snapper opravdu nelíbil.
Water Servant
Jé, levnější a odolnější Morphling! Ale ne, do tohoto legendárního kousku Servantovi přeci jen nějaké ty schopnosti schází, navíc je dnes přeci jen trochu jiná doba, a tak nás potvůrka s pohyblivými čísly zase tolik nezaujme, protože za její cenu si můžeme pořídit i 4/4 letce... Jasně, proti soupeři bez pořádné obrany si se Servantem můžeme zaútočit za šest a proti agresivním balíkům zase může celkem úspěšně bránit, ale při útoku nám ho často smahne Lightning Bolt a pokud hledáme úspěšného obránce, můžeme si zahrát i předchozí zídku. Proto raději pojďme dál...
...Aha, ono už není kam! V tom případě se alespoň podíváme na to nejlepší, co nám modrá v M11ce přinesla:
Top 5 Modrých:
Frost Titan
Jace Beleren
Mana Leak
Negate
Preordain
Ale modrá dostala i spoustu dalších použitelných kousků, namátkou třeba Aether Adepta, Call to Mind, Jace's Ingenuitu, Redirect,... A samozřejmě Time Reversal, který si ale bude muset najít nějaký správný balík. A podobně na tom koneckonců bude i Mass Polymorph (který by se mohl dočkat po podzimní rotaci) a asi i modrá Leylina. A pokud bychom dostali nějaké ty merfolky, tak jejich Sovereign jim určitě rád pomůže;-).
Příště se podíváme na černou, tedy lépe řečeno na její první polovinu. Ale už v ní se setkáme s černým Titanem, novým pánem upírů nebo enchantmentovou verzí proslulého Dark Confidanta. A to už zní celkem slibně, co říkáte?